• بخشهای خبری

   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 127
    کد: 45311
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۳/۰۵/۲۹

    اولین نشست شورای راهبری بخش تعاون منطقه شرق کشوردرمشهد برگزار شد

    اولین نشست شورای راهبری بخش تعاون منطقه شرق کشور با حضور مدیران کل پنج استان خراسان رضوی ،خراسان جنوبی،خراسان شمالی،مازندران ،گلستان و مدیر کل توسعه تعاون وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی دراداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی خراسان رضوی برگزار شد.
    اولین نشست شورای راهبری بخش تعاون منطقه شرق کشوردرمشهد برگزار شد

    اولین نشست شورای راهبری بخش تعاون منطقه شرق کشور با حضور مدیران کل پنج استان خراسان رضوی ،خراسان جنوبی،خراسان شمالی،مازندران ،گلستان و مدیر کل توسعه تعاون وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی دراداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی خراسان رضوی برگزار شد.

    به گزارش اداره روابط عمومی تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مهندس احمدی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در ابتدای این جلسه ضمن خیر مقدم و ابراز خرسندی از حضور مدیران کل منطقه شرق کشور  درمشهد هدف از برپایی این نشست را بهبود فضای تعاون برشمرد و افزود: با توجه به اینکه اغلب تعاونگران تفکرات خصوصی را در تصمیم گیریهایشان وارد می کنند به عملکرد تعاونیها آسیب می زنند که لازم است فرهنگ تعاون در بین تعاونگران نهادینه شود.
    مهندس احمدی در مورد برقرارکردن تفکرات و روحیه تعاون در جامعه گفت: در کل جامعه خصوصا در سطوح مدیریتی تفکرات در مورد تعاون باید اصلاح گردد تا آنجا که بتوان به جایگاه واقعی سهم 25 درصدی تعاون از اقتصاد کشور دست یافت.
    وی افزود: برقرار کردن یک وحدت رویه در تمامی امور تعاون یک امر واجب است که موجب تعالی بخش تعاون در کشور خواهد شد.
    مهندس احمدی درادامه گفت: اولین شرکت تعاونی در استان خراسان رضوی در سال 1328 با عنوان شرکت تعاونی مصرف قند آبکوه در شهرستان مشهد به ثبت رسیده است . در حال حاضر تعداد 12547 شرکت تعاونی در استان خراسان وجود دارد که معادل6 درصد کل شرکتهای تعاونی به ثبت رسیده در سطح کشور می باشد . استان خراسان رضوی با کسب درصد فوق بعد از تهران با 16954 شرکت تعاونی ، مازندارن 13121شرکت تعاونی وخوزستان با12782 شرکت تعاونی در رتبه چهارم قرار دارد .
    از مجموع 49814096 نفر عضو در شرکتهای تعاونی کشور ، تعداد 4228814 نفر متعلق به شرکتهای تعاونی استان خراسان رضوی می باشد که معادل 8 درصد کل اعضا در رتبه دوم قرار دارند . استان تهران با 13درصد اعضای تعاونیها در رتبه اول قرار دارد .
    6 درصد اشتغال بخش تعاون معادل154410 نفر مربوط به شرکتهای تعاونی استان خراسان رضوی است که بعد از استان تهران و خوزستان در رتبه سوم قرار دارد. استان تهران با19 درصد و استان خوزستان با9 درصد در رتبه اول و دوم قرار دارند
    وی گفت: از مجموع12547 شرکت تعاونی در استان خراسان رضوی تعداد4256 مورد معادل حدود 34 درصد در شهرستان مشهد به ثبت رسیده است و حائز رتبه اول در سطح استان می باشد . و شهرستان سبزوار با تعداد 888 مورد ( 7 درصد )در رتبه دوم و نیشابور با 759 مورد در رتبه سوم قرار دارد
    مهندس احمدی درخصوص صادرات تعاونی ها گفت: صادرات تعاونی های استان در نه ماه اول سال جاری 50 میلیون دلار می باشد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 127 درصد رشد داشته است .رفع مشکلات سامانه ثبتارش وکارتهای هوشمندمرزنشینان وافزایش سهمیه صادرات آنها می تواند درتوسعه مناطق مرزی وافزایش صادرات موثر باشد.
     باباخانلو مدیر کل توسعه تعاون وزارت با بیان اینکه ساختار تعاون نیاز به اصلاح دارد گفت : فعالیت تعاونی ها با توجه به نیازها و شرایط جامعه امروز متناسب نیست . باید از تعاونی های دانش بنیان و بنیاد نخبگان در سایر سطوح استفاده نمود و از اقدامات موجود مستند سازی بعمل آید.
    باباخانلو در ادامه افزود: باید تعرفه ای یکسان برای اتاق های تعاون دیده شود و اتکای تعاونی ها به روش برون سپاری سازمان ها و دستگاه ها معطوف گردد.
    مدیر کل توسعه تعاون وزارت در پایان گفت:باتوجه به کاهش قیمت نفت تعاونی های فعال تولیدی می توانند در مبحث صادرات بیشتر فعال شده و پویایی آنها بیشتر گردد.
    در انتهای این نشست مقرر گردید جلسات شورای راهبری منطقه مرکزی تعاون کشور ماهانه و بصورت فصلی برگزار شود و جلسه آتی هم در استان خراسان جنوبی تشکیل خواهد شد.


    تعداد بازدید: 127
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر